menu
KURBAN BAYRAMI VAAZI
KURBAN BAYRAMI VAAZI
Kurban Bayramı Vaazı..

Kurban: Doğru Niyet ve Samimiyetle Allah’a Teslimiyet

Bizleribu bayram sabahına kavuşturan, göklerin ve yeryüzünün tek ilahı, varlığın tekhâkimi, âlemlerin tek Rabbi, hesap gününün tek sahibi, Rahman ve Rahim olan Allah’asonsuz hamdolsun. Allah’ın seçip görevlendirdiği, insanlara son vahyi tebliğ vetebyîn eden son rahmet peygamberine salât ve selam olsun.

Sabahınbu vaktinde Allah’ın mescitlerini dolduran değerli Müslümanlar!

Nemutlu bizlere ki, bir bayram sabahında yine bir araya geldik. Aynı amaçla, aynıgayeyle, aynı hedefle toplandık; yüce yaratanımıza kulluğumuzu izhar etmeyegeldik. 

Nemutlu bizlere ki, yine bir bayram heyecanını, bayram coşkusunu yaşıyoruz. Müslümanlarınhakkı olan ve onlara özel kılınan bir günü idrak ediyoruz. Bu bayram, Allah’tanbir lütuf olarak bize ait bir bayramdır. Dolayısıyla, bugün sevinelim,bugünleri coşkuyla yaşayalım.

Müslüman olduğumuziçin sevinelim.

Allah’a kulolduğumuz için sevinelim.

Son nebiye ümmetolduğumuz için sevinelim.

İslam’ınvazgeçilmez şiarı, sayısız hikmetlerle dolu kurban ibadetini yerinegetireceğimiz için sevinelim.

Kurbanile Allah’a yakınlaşacağımız ve O’nun rızasını kazanacağımız için sevinelim.

DeğerliKardeşlerim!

Kurban,sıradan bir hayvan boğazlama eylemi değildir. Birilerinin iddia ettiği gibihayvan katliamı değildir. Bir hayvan kesme partisi değildir. Hele bir etbayramı hiç değildir.

Kurban,sorgusuz teslimiyettir.

Kurbanbize, yıllarca evlat hasreti çekmiş ve رَبِّ هَبْ لِى مِنَٱلصَّٰلِحِينَ “Rabbim! Bana hayırlı, faziletlikullarından olacak bir evlat bağışla” (37/100) diye yalvaran bir babanın,Allah’ın emri söz konusu olduğunda yıllarca özlemini çektiği, en sevdiğiciğerparesinden nasıl vazgeçebildiğini anlatır.

Kurbanbize, Hz. İbrahim:

 قَالَ يَا بُنَيَّ إِنِّيأَرَىٰ فِي الْمَنَامِ أَنِّي أَذْبَحُكَ فَانظُرْ مَاذَا تَرَىٰ   “Canım oğlum! Rüyamda (Allah’ın emriuyarınca) seni kurban ettiğimi görüyorum. Bir düşün, bu işe ne dersin?” diyesorduğunda, gözünün nuru evladının ona:

تُؤْمَرُ  سَتَجِدُنِي إِن شَاءَ اللَّهُ مِنَ الصَّابِرِينَ قَالَ يَا أَبَتِ افْعَلْ مَا “Babacığım!Sana emredilen şeyin gereğini yap. Allah’ın izniyle benim sabırlı biri olduğumugöreceksin” (37/102) diyerek Allah’ın emrine nasılteslim olduğunu anlatır.

Buteslimiyetin büyüklüğünü bugün, “evladım Allah namaz kılmayı emrediyor”dediğimizde bırakın canını feda etmeyi, beş-on dakikasını bile feda etmeyenevlatlarımızı görünce daha iyi anlıyoruz. “Allah bizden yalan söylemememizi,iftira atmamamızı, hırsızlık yapmamamızı, zina etmememizi, koğuculuk yapmamamızıistiyor” dediğimizde sanki bunları sıradan biri istiyormuş gibi ciddiyealmayanları görünce gerçek teslimiyetin değerini daha iyi anlıyoruz.

YüceRabbimiz bizlere O’nun emir ve yasaklarını işitince “Allah’ın emri başımızüstüne” diyen nesiller nasip eylesin.

Kurbandaesas olan Allah’ın rızasıdır.

Kurbanmalperestlik, dünyaperestlik gibi duyguları kıran bir ibadettir. Kurban kesenbilir ki, mülk Allah’ındır. Kurban, nimet veren Allah’a şükrün bir ifadesidir.Bu şükrü ifa ederken amaç Allah’ın rızası olmalıdır. Bu sebeple kurbanın kurbanolabilmesi ancak ve ancak Rasulullah’ın gösterdiği, öğrettiği, uyguladığısurette yapılmasıyla mümkün olabilir. Yapacağı ibadette samimi olan birMüslümanın hedefinde Allah’ın rızası olmalıdır.

Âdetyerini bulsun diye kurban kesilmez. Falanca kurban kesti desinler diye kurbankesilmez. Önce niyet doğru olmalı; niyet Allah rızası olmalıdır. Hz. Adem’in,kurbanı kabul edilen oğlunun (Hâbil’in) dediği gibi: قَالَإِنَّمَا يَتَقَبَّلُ اللَّهُ مِنَ الْمُتَّقِينَ “Allahancak ibadette samimi ve ihlaslı olanların kurbanlarını kabul eder” (5/27).

DeğerliMüslümanlar!

Kurban,Hac ibadeti içinde yer alan ve bir Müslümanın gerektiğinde bütün varlığınıAllah yolunda feda etmeye hazır olduğunun sembolik bir ifadesidir. Tıpkı ihramgiymek gibi. Çünkü Haccın önemli simgelerinden biri de ihramdır. İhramınıgiyerek Harem bölgesine giren bir Müslüman aslında ihram değil kefeninigiymiştir ve:

 لَبَّيْكَ اللَّهُمَّ لَبَّيْكَ،لَبَّيْكَ لاَ شَرِيكَ لَكَ لَبَّيْكَ، إِنَّ الْحَمْدَ، وَالنِّعْمَةَ، لَكَ وَالْمُلْكَ،لاَ شَرِيكَ لَكَ  “Sen çağırdın ben geldim Allah’ım, emrin başüstüne. Sen çağırdın ben geldim ey ortağı olmayan sen! Emrin baş üstüne. Hamdsenin, nimet senin, mülk de senin. Yoktur ortağın senin”  derken aslında kısaca “kefenimi giyerek sanageldim, sana teslim oldum ya Rab!” demektedir.

İştebu niyetle, bu hedefle giyilen ihram gerçek ihram, yapılan hac da gerçekhacdır.

Hz.İbrahim, Hz. Hâcer’i dört bir tarafı susuz, ot bitmez kayalıklarla çevriliMekke’de evladıyla yalnız başına bıraktığında o “Bizi kime bırakıyorsun?” diyesorar ve Hz. İbrahim’den “Allah’a bırakıyorum” cevabını alır. Bunun üzerine “Bu,Allah’ın emriyse, başım üstüne, Allah bize yeter!” diyen Hâcer annemizinAllah’a teslimiyetini idrak etmektir işte gerçek hac.

Yoksa,yüz metre yakınına dikilen, altıyüz metre yüksekliğinde tam bir ucube; lüksotelin penceresinden ruhsuz, samimiyetsiz, ihlassız bir surette Kâbe’ye tepedenbakmak değildir hac.

Cıncık,boncuk, hediyelikler peşinde koşmayı Kâbe’de ibadete tercih etmek değildir hac.Bir hocamın dediği gibi “Arafat’ta boncuk peşinde koşan hacıdan bir naneolmaz!”

Tıpkıbunun gibi, değerli kardeşlerim! Aklı fikri keseceği hayvandan alacağı etteolmak değildir kurban. Bu, ibadetin ruhuna yakışmaz. Böyle bir kurbandan kişiyemidesini doldurmak dışında bir fayda gelmez. Böyle bir kurban kişiyi Allah’ayaklaştırmaz. Yani rızayı ilâhiyi celbetmez. Akılda fikirde olması gereken,endişe edilmesi gereken tek şey “acaba Allah’ın rızasını kazanabilecek miyim!?”olmalıdır.

Falancahisseye fazla gitti, filanca hisseye etin iyi tarafı gitti diyerek ince ethesapları yapmak değildir kurban. Zira eti değil, Allah’ı ve Allah’ın rızasınıhesaba katmaktır gerçek kurban.

Samimi,içtenlikli, ihlaslı, doğru ve sağlam duygular içerisinde eda edilen bir kurbangerçek bir kurban, geçirilen bayramlar da gerçek bayramlar olacaktır.

DeğerliKardeşlerim!

Ecdadımızgerçek bayram ruhunu, ibadet şuurunu bayram salalarına yansıtmışlar. Şuifadelerle bayram salaları vermiş ve demişler ki:

لَيْسَالْعِيدُ لِمَنْ لَبِسَ الْجَدِيدْ     ---    إِنَّمَاالْعِيدُ لِمَنْ خاف مِنَ الْوَعِيد

Bayram, yeni elbisegiyenlerin değildir. Asıl bayram Allah’ın azabından çekinenlerindir.

لَيْسَالْعِيدُ لِمَنْ رَكِبَ الْمَطَايَا     ---     إِنَّمَاالْعِيدُ لِمَنْ تَرَكَ الْخَطَايَا

Bayram, son modelaraçlara binenlerin değildir. Asıl bayram günahlarıterk edenlerindir.

لَيْسَالْعِيدُ لِمَنْ بَسَطَ الْبِسَاطِ    ---    إنَّمَا الْعِيدُ لِمَنْ جَاوَزَالصِّرَاطْ

Bayram, evini güzelcedöşeyenlerin değildir. Asıl bayram sıratı geçebilenlerindir.

لَيْسَالْعِيدُ لِمَنْ تَزَيَّنَ بِذَاتِ الدُّنْيَا   ---   إِنَّمَا الْعِيدُ لِمَنْ تَزَوَّدَ بِزَادِ التَّقْوٰى

Bayram, dünya süsüylesüslenenlerin değildir. Asıl bayram takvayı azıkedinenlerindir.

DeğerliMüslümanlar!

Bazıkardeşlerimiz kurbanlarını vekâlet yoluyla yurt dışında kestiriyorlar. Allah bukardeşlerimizin kurbanlarını kabul eylesin.

Bukardeşlerimiz çok önemli ve çok değerli bir şey yapıyorlar. Onlar et hesabıyapmıyorlar; kurbanın tamamını ihtiyaç sahiplerine gönderiyorlar.  Çok önemli ve çok değerli bir iş yapıyorlardedim. Neden? Çünkü bizler bugün her dakikada onlarca insanın açlıktan öldüğübir dünyada yaşıyoruz. Her yıl yaklaşık 7-8 milyon insan açlıktan ölüyor. Bizkurban ibadetimizle Allah’ın rızasını kazanmanın yanında dünyanın bilmediğimiz,gidip görmediğimiz nice yerlerinde diline, rengine, ırkına bakmadan açlık çekenmilyonlarca insanın açlığını gidermeye çalışıyoruz. Şüphesiz bu, İslam’ıngüzelliği, Allah’ın rahmetidir.

DeğerliKardeşlerim!

Bizleribu güzel İslam diniyle şereflendiren Allah’a sonsuz hamd olsun. Allah’ın rızasıhiçbir şeye değişilmez. Müslüman demek, Allah’a teslim olan demektir.Dolayısıyla gerçek anlamda bir Müslüman; Allah’ın emir ve yasaklarını dikkatealarak, yaptığı her işte Allah’ı hesaba katıp ona göre davranışlarına çekidüzen veren kişidir. Müslüman iyi insandır. İyilik peşinde koşan insandır.İyiliklerimizi çoğaltalım, kötü huylarımızı, hatalı davranışlarımızı azaltmanıngayretinde olalım. Hatalarımızda ısrar etmeyelim.

Bilelimki bu dünya geçicidir, bizler de geçiciyiz. Kazandığımız, biriktirdiğimiz herne var ise bu dünyada kalacak. Ahirete götürebileceğimiz şeyler iyiliklerimizve takvamızdır. Bâki olan Allah’tır. O halde Bâki olan Allah’a iyi bir kulolmaya çalışalım.

Bütünİslam ümmetinin bayramı kutlu olsun. Allah sağlık sıhhat ve afiyet içinde birbayram geçirmeyi lütfetsin. Allah memleketimizi ve bütün İslam beldelerinikazalardan, belalardan, afetlerden, şer güçlerin tasallutundan muhafazaeylesin.

وآخر دعوانا أن الحمد لله رب العالمين

VahapBoylu- Pamukova Vaizi

 

 

Facebook Yorumları