menu
KURBAN BAYRAMI VAAZI.. SEÇKİN MÜMİNLER!
KURBAN BAYRAMI VAAZI.. SEÇKİN MÜMİNLER!
Kurban Bayramı Vaazı.. "Seçkin Müminler" konulu 09.07.2022 tarihli Kurban Bayramı Vaazı sitemize eklenmiştir.

Kurban Bayramı Vaazı.. Seçkin Müminler!

 بِسْمِ اللهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحِيمِ

قَدْ اَفْلَحَ مَنْ تَزَكّٰىۙ  وَذَكَرَ اسْمَ رَبِّه۪ فَصَلّٰىۜ

Bizleri yoktan var eden, varlığından haberdar eden, bizlereiman ve İslam nimetini İkram eden, yüce Rabbimize, sonsuz hamdüsenalar olsun.Onun habibi sevgili peygamberimiz Hazreti Ahmed‘i Muhammed Mustafa (s.a.v)efendimize salât ve selam olsun.

Allahü Teâlâ hazretlerinin rahmeti, bereketi, yardımıhepimizin ve hepinizin üzerine olsun. Kurban bayramımız hayırlara, bereketlerevesile olsun. Cenâbı hak bu güzel sabahta, hepimizi affettiği, cennetini ikramettiği kullarından eylesin.

Muhterem Müminler Müslümanların iki bayramından bir tanesiolan, Kurban bayramını elhamdülillah şu anda idrak ediyoruz. Ramazan-ı ŞerifBayramımızı bundan önce rabbimize şükürler olsun ki idrak etmiştik ve Mevlamızbize bir güzellik daha yaşattı, bir bayrama daha ulaştırdı.

Cenâbı Mevla vermiş olduğu bu güzel nimetlerin Şükrü’nü edaetmeyi cümlemize nasip eylesin, nankörlük etmekten bizleri muhafaza eylesin.

Peygamberimiz (s.a.v) Mekke’yi Mükerreme’den Medine’yiMünevvere‘ye hicret ettiğinde orada cahiliye döneminden kalma bir takımbayramların kutlandığını gördü.  Mihricanve Nevruz adında iki bayramı kutluyorlardı.

Kâinâtın Sultanı, islamın ilkeleri ile birlikte, ahkâmı ilebirlikte nasıl ki onların gündelik hayatlarını değiştirdiyse, Allah’ın emriylevahiyle, tanzim ettiyse aynı şekilde onların bayramlarını da İslâma göredüzenledi ve buyurdu ki Allah celle celalühu size kutladığınız bu Mihrican veNevruz bayramlarından daha hayırlı iki bayramı hediye etmiştir. Bunlar; 1. عيد الفطرFıtır bayramıdır, yani Türkçesi ile Ramazan bayramı ve 2. عيد الأضحية idül udhuyye KurbanBayramıdır.

Bu iki bayram müminlere Rabbimizin bir hediyesidir ve ikramıdır kıymetli müminler. Fakat bu bayramlarımızı ismi ile ifade etmeliyiz. Zaman zaman duyuyoruz Ramazan (fıtır) bayramına, şeker bayramı dendiğiniduyuyoruz, bu doğru bir tabir değildir, şeker için bayram yapılmaz. 30 günboyunca Allah için yemeden içmeden ailesiyle münasebetten geri duran, teravihiile zekâtı ile fitresi ile, İbadeti ile, 30 gün boyunca Allah için ibadet edenkullar, bu 30 günün sonunda Rabbimizin ikramı olan bayramla sevinirler Onunismi Ramazan bayramıdır.

Diğer dini bayramımız ise Kurban Bayramıdır, bunun ismi deet bayramı değildir. Çünkü biz et yemek için bayram yapmıyoruz. Kelimeler çokönemlidir, kelimeler bir halkın, bir toplumun, bir milletin karakteriniyansıtır, kültürünü yansıtır, inancını yansıtır, ideolojisini yansıtır. Onuniçin kullandığınız kelimelere çok dikkat etmeliyiz.

Kıymetli din kardeşlerim, muhterem büyüklerim bubayramımızın ismi de kurban bayramıdır. Kurban ne demektir? Kulu Rabbineyaklaştıran demektir, kulun Rabbine yakınlaşması demektir. 

Yani bizler bugün Allah’ın izniyle üzerimize vacip olanlarya da nafile olarak kurban kesmeye niyet eden müminler hayvanlarımızı keserkenaslında İbrahim aleyhisselam gibi Rabbimizin emrine boyun eğmiş, İsmailpeygamber gibi, teslimiyeti Rabbimizin önünde göstermiş olacağız.

Ve diyeceğiz ki; Allahım sen bana bu dünyada sağlık sıhhatverdin, yaşama imkanı verdin, evlat verdin, aile verdin, torun verdin, özgürlükverdin Nice türlü türlü nimetler ikram eyledin, para verdin, ev verdin, arabaverdin, yazlık verdin, kışlık verdin, ben de senin vermiş olduğun nimetlerkarşısında bir şükür ifadesi olarak, sana kurban kesiyorum yarabbi.

Allah’ım bana Verdiğin bu dünyalıklar kalbimde değildir. Benevimin tapusunu kasaya koydum, paralarını cebime koydum, arabamın anahtarınıaskıya bıraktım, bunların sevgisini kalbime yerleştirmedim Allahım.

Ben sana kul olabilmek için, gayret gösteriyorum yarabbi.. Namazımla,orucumla, zekatımla ibadetlerimle senin yolunda kul olma çabasındayım.

Bak bunun göstergesi olarak da bugün senin emrine itaatediyorum ve kurban kesiyorum yarabbi diyerek aslında o kurbanın kanınıakıtırken, onunla beraber, içimizdeki günah kirlerini de akıtmak, hayvanın kanıakarken içimizdeki dünya sevgisini de kalbimizden çıkartmaktır, kurbanibadetinden maksat..

İşte böylece yapılan bir kurban ibadeti kulu Rabbineyaklaştıran bir ibadet olacaktır. Değilse sadece bir tören gibi, sadece birritüel gibi görüntü. Kurban geldi hayvan kesildi derileri verildi, etleridağıtıldı, kıyma kuşbaşı yapıldı, biraz hane halkına-komşuya verildi, kalanıdolaba koyuldu, ondan sonra.. Ondan sonrası bu kadar işte.. Değerli kardeşlerimKurban bundan ibaret değil, Müslümanın hayatı bu kadar basit değil, Müslümanınher günü önemlidir.

İslamın her hükmünü sosyolojik açıdan, psikolojik açıdan,hangi açıdan bakarsanız bakın, İslam toplumuna, insana, doğaya faydası olanhükümlerdir, faydası olan ibadetlerdir.

Yüce Mevlam bu manayı, bu ruhu idrak ederek, kurbanibadetimizi yerine getirebilmeyi cümlemize nasip eylesin.Cenabı hakibadetlerimizi göstermelik olarak yapıp da ibadetlerin şuurundan uzak kalmaktanbizleri muhafaza eylesin inşallah.

Şimdi bayram sabahındayız, kurban bayramı ile ilgili böylebir girizgâh yaptıktan sonra, okuduğum ayet-i kerimenin mealini sizlerlepaylaşayım. Âlâ Sûresi 14. ayette yüce Mevlamız buyurduki;

قَدْاَفْلَحَ مَنْ تَزَكّٰىۙ ﴿١٤﴾وَذَكَرَ اسْمَ رَبِّه۪ فَصَلّٰىۜ

“Günahlarından temizlenip arınan, Rabbinin adını zikreden veRabbine kulluk eden kurtuluşa ermiştir.”

Hepimiz aciz kuluz, insanız, etten kemikten bir bedenesahibiz, nefsimiz var, bir yanda şeytan var, bir yanda şeytanlaşmışlar var.Onun için her an imtihan halindeyiz ve bu imtihanda zaman zaman yanlış şıklarıişaretlediğimiz vâkîdir.

Fakat Rabbimiz bize o kadar acıyor, o kadar merhamet ediyorki, bize tövbe imkanı vermiş ve tövbe kapısı son nefese kadar açıktırelhamdülillah.  Onun için bakınız ayettebuyuruyor ki; “temizlenip arınan kurtuluşa ermiştir” diyor.

İşte Kıymetli Kardeşlerim… Aziz Müminler.. Bayram sabahıtemizlenme sabahıdır, arınma sabahıdır, arefe günü arınma günüydü, bu sabah, bugece yapılan dualar Allah’ın izniyle kabul olur. Onun için hepimiz canıgönülden tövbe edelim.

Yarabbi insanların bildiği ya da bilmediği, aşikare yadagizli, fakat sana malum olan, büyük yada küçük bütün günahlarımızı affeyle.

Muhterem Müminler; Son nefesimize kadar tövbe kapısı açık,onun için hatalar işleyebiliriz, kusurlarımız olabilir ama mutlaka tövbe edelim.

Camilerde Arapça olarak bir hadisi şerif yazar, çok camidevardır, özellikle tarihi camilerde de vardır, yeni camilerimizde de vardır.Accilû bi’s salâti kablel fevti ve accilû bi’t tevbeti kablel mevti. “Vakitgeçmeden namaz için, ölüm gelmeden tövbe için, acele ediniz” der. Onun içinnamaz vakti geldiğinde bütün işimizi gücümüzü bırakmalı, o an işimiz gücümüz,namaz olmalı kıymetli müminler.

Bir hata işlediğimizde namaz vardı, vakit geçti, oldu yakılamadık, hata ettik, kusur ettik, uyuyakaldık, bir eksiğimiz oldu, kusurumuzoldu ya da unutuverdik, namazı kılamadık, insan hali zekâtımızda eksiklik oldu,bir parçasında belki kusuru oldu telafi imkânı bize çıktı, orucumuzda eksikolabilir, helalden yememiz gerekiyor belki Allah muhafaza harama kaçtı dinkardeşimiz, haramdan uzak durmamız lazım oldu ya harama belki harama düştü, neyapacak? Ümitsizliğe düşmeyecek mümin..

وَلاَ تَيْأَسُواْ مِن رَّوْحِ اللّهِ

“Allah’ın rahmetinden ümidinizi kesmeyiniz” buyuruyor ayetikerimelerde yüce mevlâmız, onun için her daim tövbekâr olacağız af talepedeceğiz. Rabbimiz Ğafûrdur, çokça günahları af edendir, Rahimdir çokesirgeyendir, bağışlayandır, rabbimizin affına merhametine sığınacağız kıymetlimüminler. İşte bu bayram sabahında böyle hep birlikte sizlerle duamızı yaptık,tevbemizi etmiş olduk.

وَذَكَرَاسْمَ رَبِّه۪ فَصَلّٰىۜ

“Rabbinin adını anan ve namaz kılan, Rabbine kulluk edende,kurtuluşa ermiştir” diyor ayeti kerimede mevlâmız. Bakınız cenâbı Allah bizkullarına karşı o kadar merhametli ki ayetlerde bizlere ne yapıyor, müjdelerveriyor, aynı şekilde peygamberimiz (s.a.v)’de hadisi şeriflerinde biz ümmetinemüjdeler vermiş.

Şimdi ben bu bayram sabahında düşündüm, cemaatimize nasılhediye verebilirim diye, öyle ya bayram hediyeleşme günüdür. Peygamberaleyhisselam buyurduki: تَهَادُواتَحَابُّوا “Birbirinize hediye verin ki, sevginiz artsın”.

Ben şimdi bayram namazına gelen bütün cemaate maddi ölçüsüolan bir hediye almaya kalkışsam buna gücüm yetmez, ben de dedim cemaatime birgüzel hadisi şerif hediye edeyim. Olur mu? Makbûl müdür? Makbûldür değil miAllah’ın izniyle.

Şimdi Peygamber aleyhisselam’ın bir hadisi şerifini sizlerehediye edeceğim Peygamberimizin (s.a.v) hem bûhari’de hem de Müslim’de geçenmüttefekun aleyh dediğimiz sahih bir hadis-i şerifini sizlerle paylaşmakistiyorum.

Kâinâtın Sultanı buyurdular ki; ُ سَبْعَةٌ يُظِلُّهُمُ اللَّهُ فِىظِلِّهِ يَوْمَ لاَ ظِلَّ إِلاَّ ظِلُّهُ

“Yedi grup mümin vardır ki hiçbir gölgenin olmadığı kıyamet gününde Arşürrahman’ın gölgesinde gölgelenecektir.”

Kıyamet gününü düşününüz, insanlar dünyada işlemiş olduklarıamellerin hesaplarını veriyorlar. Zamanını nerede geçirdin, gençliğini neredeheba ettin, paranı hangi yolda harcadın, enerjini hangi yolda sarf ettin,namazını kıldın mı, zekatını verdin mi, kurbanını kestin mi, orucunu tuttunmu? 

Kul hakkına riayet ettin mi, annene babana itaat ettin mi,evlatlarına iyi bir ebeveyn olabildin mi, komşu hakkına dikkat ettin mi,Allah’ın kitabını okudun mu, Rabbini tanıdın mı, peygamberini tanıdın mı? Diyesuallerin edildiği ve her dakikadan, her saniyeden hesaba çekileceğimiz okıyamet gününde bazı insanlar bu suallerden dolayı, suallere eksik cevapvermekten, ya da sualleri boş bırakmaktan sorulara cevap verememekten dolayı odenli sıkıntı içerisine girecek ki, göbeklerine kadar terleyecekler, bazılarıolacak ki boğazlarına kadar kan ter içerisinde kalacaklar.

Kimilerine amel defteri sağından verilecek, onlar ashab-ülyemin olacak, cennetle müjdelenecek. Kimilerine ise amel defteri sol elindenverilecek ya da daha kötüsü sırtından verilecek onlar da ashab-uşşimal olacak,onlarda cehennem ateşine dü’çar olacaklar.

Yarabbi biz bu dünyada çakmak ateşine bile dayanamıyoruzcehennem ateşinden bizleri muhafaza eyle. Yarabbi bize firdevsini, naîmini,cennetini, nimetlerini ikram eyle…

İşte bu kıyamet sahnesinde bu zorlu dakikalarda 7 grup varki diyor peygamber aleyhisselam onlar özel misafirler. Hani bu dünyada vipmisafirler oluyor ya, özel bölümler oluyor, gölgeliklerde, yağmur yağmaz, soğukgelmez, kışın sıcak olur, yazın serin olur, özel bölgeler vardır. İşte kıyametgününde de özel misafiri olacak. Tabirimi mazur görünüz vip misafir olacak,anlaşılsın diye ifade ediyorum. 7 grup misafir, kıyamet gününde, böyle zorlugünde özel muamele görecekler.

Kimdir onlar?

Birinci grup: الإِمَامُ الْعَادِلُ Adaletli Önder,adil lider. Mahallede adil muhtar, ilçede adil kaymakam, ilde adil vali, ülkedeadil bir başkan, evde adaletli bir baba, adaletli bir koca, adaletli bir ailereisi, iş yerinde elemanlarına karşı adil olan bir patron, İdare ettiğikişileri Allah’ın adaleti ile idare eden bir müdür, üç kişiyi bile idare etse,iki kişiyi bile idare etse, mutlaka adaletle hükmeden bir mümin yarın kıyametsabahında arşın gölgesinde gölgelenecek yedi grubun birinci kısmıdır.

Hz. Ömer (r.a) adalet deyince peygamber aleyhisselamdansonra İlk akla gelen sahabe-i kiram.. Birgün evine misafir geldi, adil Ömeryanındaki bir mumu söndürdü yeni bir mum yaktı, misafiri bu durumu şaşkınlıklakarşıladı ve sordu. “Ey Ömer ikisi de aynı işi görüyor, ikisi de burayıaydınlatmak için, niçin onu söndürdünüz de, bunu yaktınız.” Hz. ÖmerRadiyallahu an buyurduki; “Az önce kullandığım mum devlet işlerinde kullandığımbir eşyaydı, fakat şu anda siz benim şahsi misafirimsiniz, size kendi cebimden,kendi paramla aldığım mumla birlikte sizi misafir etmek istiyorum, onun için bumumu yaktım dedi.”

Yüce Mevlam hepimize bu adalet duygusunu nasip etsininşallah. Şunu unutmayınız; Adalet herkese eşit davranmak değildir, adalet;herkese hak ettiği gibi davranmaktır. Anaya ana gibi, hanıma hanım gibi, kızakız gibi, erkeğe erkek gibi davranmaktır adalet.

Muhterem kardeşlerim..

2.gruba geçelim; ِ وَشَابٌّ نَشَأَ فِى عِبَادَةِرَبِّهِ

Peygamber Aleyhisselam buyurdular; arşın gölgesindegölgelenecek ikinci grup gençliğini Allah’ın yolunda geçirmiş bir yiğit. AynıMusab bin Umeyr gibi, aynı Abdullah İbni Mesut gibi, Zeyt bin harise gibi,hayatının en güzel zamanını, 17-18 yaşını, 25-30 yaşını, 35 yaşını Allahyolunda cihad ederek geçirmiş yiğit..

Hani hatırlarmısınız Afrinde şehit olan bir yiğidimiz vardı.Nurullah seçen; 2018 afrin‘de şehit oldu, ne diyordu biliyor musunuz şehitolmadan önce, “ölürsek cennet gibi bizim, kalırsak devlet bizim” diyorduNurullah seçen. Ve vefat etti Rabbim ona şehadet makamını lütfeyledi inşallah.

işte bu inançla gayretle tembellikle değil günahlariçerisinde değil, haramlar içerisinde zihni sarhoş olmuş, kalbi kendindengeçmiş nereye gittiğini bilmeyen, ne yaptığını bilmeyen, kimin peşinetakıldığından habersiz gafil bir genç değil, ne yaptığını biliyor, hedefi var, idealivar, Allah yolunda her anının kıymetini biliyor. Rabbim bize böyle gençliknasip eylesin.. İşte bu gençte yarın arşın gölgesinde gölgelenecek.

3.grup; وَرَجُلٌقَلْبُهُ مُعَلَّقٌ فِى الْمَسَاجِدِ

Bir adam düşününki kalbi cami ile birlikte atıyor, ezanokunduğunda, hayye alessalah, hayyalel felah, haydin namaza, haydin felaha,haydin huzura diye, minarelerden çağrı geldiğinde, her şeyini bırakıp koşa koşacamiye giden bir adam. işte bu yiğit adamda beş vakit namazını camide kılmayaçalışan, bir vakit bulduğunda bir boşluk bulduğunda, hemen camiye gelip, abdestalıp iki rekat tahiyyatül mescit namazı kıldıktan sonra iki rekat şükür namazıkıldıktan sonra Kur’an-ı Kerim’i açıp caminin bir köşesine geçip bir Yasin’işerif okuyan, geçmişlerinin ruhuna mülk Suresi okuyan, bir tespih eline alıpvaktini boş beleş işlerle değil, dünyaya ve ahirete faydası olmayan malayaniile değil, vaktini camide geçiren bir yiğitte yarın arşın gölgesindegölgelenecek inşallah.

4.gurupta; وَرَجُلاَنِ تَحَابَّا فِى اللَّهِ اجْتَمَعَاعَلَيْهِ وَتَفَرَّقَا عَلَيْهِ،

 İki insan düşününkalpleri sevgi dolu, iki mümin, bir araya geliyorlar, sohbet muhabbet ediyorlarve birbirlerinden ayrılıyorlar. Kavga gürültü yok, birbirini kırmak incitmekyok, saygısızlık yok, birbirleriyle hoş bir muhabbet, Allah’ın adını anıyorlar,Kur’an okuyorlar, hadis okuyorlar, ya da muhabbet ediyorlar ama güzel birmuhabbet. işte bu iki kişi Allah için birbirini sevdiğinden dolayı, Allah içinkol kola girip, camiye cuma sohbetine geldiğinden dolayı, yarın arşıngölgesinde gölgelenecektir inşallah. O sebeple birbirimizi Allah için sevelim,müminler birbirine kin nefret intikam duyguları beslemesin ki kıymetlikardeşlerim bu müjdeye erelim..

5.gurup; وَرَجُلٌ طَلَبَتْهُ امْرَأَةٌ ذَاتُ مَنْصِبٍوَجَمَالٍ فَقَالَ إِنِّى أَخَافُ اللَّهَ‏

 Bir insan düşünün kizina teklifi ile karşı karşıya kalmış, hemde çok güzel, cazibeli, şanlışöhretli bir kişi tarafından, zina teklif ediliyor kendisine.. Şeytan bir yandan,nefis bir yandan, yoldan çıkartmaya çalışıyor. İşte tam da böyle bir esnada, oyiğit ki nefse, şeytana değilde, Allah’a ve Peygambere uyuyor.  إِنِّيَ أَخَافُ اللّهَ Ben Allah’tankorkarım, ben harama asla meil etmem diyor, ve zina teklifi karşısında geriduruyor, aynı Yusuf peygamber gibi. İşte bu yiğit adam da kendini haramdan,zinadan, günahtan koruyan adamda, yarın arşın gölgesinde gölgelenecek.

6.gurupta; وَرَجُلٌ ذَكَرَ اللَّهَ خَالِيًا فَفَاضَتْعَيْنَاه . مُتَّفَقٌ عَلَيْهِ

Bir adam düşünün ki, şöyle sessiz bir ortamda, kimsecikleringörmediği bir yerde, günahlarını hatırladı. Estağfurullah, estağfurullah,estağfurullah dedi. Allah Allah dedi, Lâilâhe illallah dedi, bir tespih çekti,bir zikir çekti, bir kuran okudu ve Allah için gözyaşı akıtmaya başladı,ağlıyor, işte insanlar görsün diye, insanlar bilsin diye, gösteriş olsun diyedeğilde, Allah için gözden akıtılan yaş, yarın cehennem ateşini söndürecektirbiiznillah.

Ve bu altıncı gurup müminde tenhada Allahın adını anıpta,hatalarından dolayı gözyaşı akıtan mümindir, kalbi katılaşan, kalbi kararan,kalbi günahlarla kir tutmuş, pas tutmuş insan, gözyaşı akıtamaz. Eğer böyle birhalimiz varsa bir an evvel çare bulalım kıymetli müminler.

7.gurupta; وَرَجُلٌ تَصَدَّقَ أَخْفَى حَتَّى لاَ تَعْلَمَشِمَالُهُ مَا تُنْفِقُ يَمِينُهُ

 Bir kişi sadakaveriyor, yardım yapıyor, fakire, fukaraya, kuran kursuna, kuran talebesine,okula vs, çeşme yaptırılacak, bir iş yaptırılacak, yetim var, muhtaç var, yoldakalmış var, akraba var, komşu var, yardım edecek, para verecek, zekat verecek,kurban verecek, et verecek, erzak verecek, böyle bir yardım yapacak.

Ama bu yardımı yaparken, o kadar gizli yapacak ki, sağelinin verdiğini, sol eli görmeyecek kadar, gizlice bu yardımı yapacak. İşte bumümin de yarın kıyamet gününde arşın gölgesinde gölgelenecektir diyorpeygamberimiz (s.a.v).

Onun için yaptığımız bir amelin illa bir fotoğrafınıçekmemize gerek yok. Dernektir, vakıftır, resmi bir kuruluştur, bir kişiyehesap verirsiniz, o mecburdur. Ama fotoğrafsız ibadetlerinizde olsun. Mecburiyetdışında, kimseciklerin bilmediği sadece Rabbimizle aranızda olan, hattahanımınızın, hatta çocuğunuzun dahi bilmediği, sadece Rabbinizle aranızda olanamelleriniz olsun, insanların ortak olmadığı güzel sadakalarımız olsun onlarbizim kurtuluş reçetelerimiz olacaktır inşallah.

Bu bayram sabahında istedim ki, sizlere böyle bir hadisişerif hediye edeyim, bayram günüdür hediyeleşmek güzeldir, bizim de hediyemizilim olsun bizim de hediyemiz hadisi şerif olsun diye düşündüm.

Ve bu yedi gurubu tekrar bir sayayım, Sondan gelenkardeşlerimiz vardır.

Yarın kıyamet gününde, hiçbir gölgenin bulunmadığı o büyükhesap gününde arşın gölgesinde gölgelenecek yedi grup insan olacaktır.

1)Adaletli lider. 2) Gençliğini Allah yolunda geçirmiş biryiğit. 3) Kalbi mescitlerde olan camilerde olan bir mümin. 4) Allah içinbirbirini seven iki mümin. 5) Zina teklifi karşısında ben Allah’tan korkarımdiyen kişi. 6) Tenhada Allah’ın adını anıp da gözyaşı akıtan Müslüman. 7) sağelinin verdiğini sol eli görmeyecek kadar gizlice sadaka yapan, hayır hasenatyapan mümin.

Yüce rabbim bu yedi gurubun tamamından olabilmeyi bize nasipeylesin. Cenabı hak bu amelleri bizlere kolay eylesin değerli kardeşlerim.. Buduygu ve düşüncelerle hepinizi Allah’ın selamı ile selamlıyorum.

Şehitlerimize yüce Rabbim şehadet makamını lütfeyleyip,rahmetiyle muamele eylesin. Şehitlerimiz oluyor, canlarını feda ediyorlar, bizburada rahat rahat sohbet yapalım diye. Mehmetçiğimiz,polisimiz, askerimiz, mitpersonelimiz, bütün güvenlik güçlerimiz, sınır boylarında ve sınır dışındanöbet bekliyorlar.

Rabbim attıklarını isabetli eylesin, ordumuzu havada, karadave denizde muzaffer eylesin inşaAllah. Biz de boş durmayacağız, burasıdacephedir unutmayın, en büyük savaş, nefis ile olan savaştır, nefsimiziyendiğimiz gün düşmanları da yeneceğiz inşaAllah.

Yüce Rabbim; Kurban Bayramımızı hayırlara, bereketlerevesile eylesin Gönlünüzdeki hayırlı isteklerinizi lütfeylesin. Bayram namazınageldiniz, sohbete iştirak ettiniz, yüce Mevlam hacca gitmeyi, arafatta vakfeyapmayı, bayram sabahını kâbe-i muazzamada geçirmeyi hepimize nasip eylesinBayramınız mübarek olsun.. Allah’a emanet olun..

VAAZI İNDİR

Mustafa Çınar / Üsküdar Vaizi 

Yayına hazırlayan: Ali KESKİNSOY / Karasu Aziziye Camii İmam Hatibi

Facebook Yorumları