menu
MUSİBETLERDEN GÜÇLÜ ÇIKMAK..
MUSİBETLERDEN GÜÇLÜ ÇIKMAK..
Haftanın Vaazı.. "Musibetlerden Güçlü Çıkmak.." konulu 13.08.2021 tarihli Cuma vaazı sitemize eklenmiştir.

Musibetlerden Güçlü Çıkmak..

 

وَلَنَبْلُوَنَّكُمْ بِشَيْءٍ مِنَ الْخَوْفِ وَالْجُوعِ وَنَقْصٍ مِنَالْاَمْوَالِ وَالْاَنْفُسِ وَالثَّمَرَاتِؕ وَبَشِّرِ الصَّابِرٖينَۙ               

Andolsun ki sizi biraz korku ve açlıkla, bir de mallar, canlar ve ürünlerden eksilterek deneriz. Sabredenleri müjdele.   Bakara : 155 

اَلَّذٖينَ اِذَٓا اَصَابَتْهُمْ مُصٖيبَةٌۙ قَالُٓوا اِنَّا لِلّٰهِوَاِنَّٓا اِلَيْهِ رَاجِعُونَؕ

O sabredenler, kendilerine bir belâ geldiği zaman: Biz Allah'ın kullarıyız ve biz O'na döneceğiz, derler.  Bakara : 156 

اُو۬لٰٓئِكَ عَلَيْهِمْ صَلَوَاتٌ مِنْ رَبِّهِمْ وَرَحْمَةٌ وَاُو۬لٰٓئِكَهُمُ الْمُهْتَدُونَ

İşte Rablerinden bağışlamalar ve rahmet hep onlaradır.Ve doğru yolu bulanlar da onlardır. Bakara : 157

Musîbet, “insanın genellikle kendi iradesi dışında ve beklemediği şekilde karşılaştığı durum” demektir. Daha çok hastalık, kıtlık,zarar ziyan, yangın, deprem gibi âfetler, sevilen birinin ölümü vb. ağır sıkıntı veren şeyler için kullanılır.

Hayatın akışı içerisinde her birimizin yaşadığı zorluklar, çile ve kederler, maddi ve manevi sıkıntılar olabilir. Çünkü bu dünya, imtihan yeridir. Bizim uğradığımız imtihanlardan çok daha fazlasını Resûlullah a.s. yaşamıştır.

Nitekim daha doğmadan babasını, henüz altı yaşındayken annesini kaybetmiştir. Can yoldaşı eşini ve altı çocuğunu kendi elleriyle toprağa vermiştir. Mekke’de müşriklerin baskı, işkence ve dışlamalarına maruz kalmıştır. Tüm bunlara rağmen, asla ümidini ve inancını kaybetmemiş, daima Rabbine sığınmış ve O’ndan yardım istemiştir. Bunun yanında, şiddetten değil,merhametten yana olmuş, hiçbir zaman Allah’ın razı olmayacağı çözümlere başvurmamıştır.

Elbette hiçbirimiz zorluklarla karşılaşmayı arzu etmez. Ancak biliriz ki, hayatın güzel anları kadar, sıkıntılı zamanları da dünya imtihanımızın birer parçasıdır. Cenab-ı Hak, insana bazen vererek bazen de alarak imtihan eder. Bu yüzden, musibetler karşısında isyan etmek, kırıp dökmek ya da kötü söz söylemek yerine, sabırlı ve metanetli olmalıyız. Sağduyu ve akl-ı selim ile hareket emeliyiz. Sıkıntıyı aşmak için gerekeni yerine getirmeli ve her musibetten, dünyamıza ve ahiretimize yönelik dersler çıkarmalıyız.

Bir musibet ile karşılaştığımızda veya üzücü bir haber aldığımızda  “İnna lillahi ve inna ileyhiraciun, Biz Allah’a aidiz ve O’na döneceğiz “ diyerek sabırlı ve metanetli olmalıyız.

Sevgili Peygamberimiz şöyle buyurmuştur: “Müminin haline hoştur! Her hali kendisi için hayırlıdır ve bu durum yalnız mümine mahsustur. Başına güzel bir iş geldiğinde şükreder; bu onun için hayır olur.Başına bir sıkıntı geldiğinde sabreder; bu da onun için hayır olur.”( Müslim,Zühd, 64.)

Peygamber Efendimiz bir gün, çocuğunun kabri başında feryat eden bir kadına rastladı. Acılı anneye, “Allah’a isyan etmekten sakın ve sabret!” diyerek nasihatte bulundu. Üzüntüsünden Allah Resûlü’nü tanıyamayan kadın, “Bana karışma! Benim başıma gelen senin başına gelmedi ki!” deyiverdi.Bir müddet sonra onun Resûl-i Ekrem olduğunu anlayınca Hz. Peygamber’den özür diledi. Rahmet Elçisi ise şu tavsiyede bulundu: إِنَّمَا الصَّبْرُ عِنْدَ الصَّدْمَةِالأُولَى “Gerçek sabır, musibetin geldiği ilk anda gösterilendir.”( Buhârî,Cenâiz,31.)

Muhterem Mü’minler :

Başımıza gelen bela ve musibetlerin üç önemli sebebi vardır.  

BİRİNCİ SEBEP: İşlediğimiz hatalar ,kusurlar, günahlar ve ihmallerdir. 

وَمَٓا اَصَابَكُمْ مِنْ مُصٖيبَةٍ فَبِمَا كَسَبَتْ اَيْدٖيكُمْ وَيَعْفُواعَنْ كَثٖيرٍؕ

Başınıza her ne musibet gelirse kendi yaptıklarınız yüzündendir. O, yine de çoğunu affeder.  Şûrâ : 30

مَٓا اَصَابَكَ مِنْ حَسَنَةٍ فَمِنَ اللّٰهِۘ وَمَٓا اَصَابَكَ مِنْسَيِّئَةٍ فَمِنْ نَفْسِكَؕ وَاَرْسَلْنَاكَ لِلنَّاسِ رَسُولاًؕ وَكَفٰىبِاللّٰهِ شَهٖيداً

Sana gelen iyilik Allah'tan dır. Başına gelen kötülük ise nefsinden dir. Seni insanlara elçi gönderdik; şahit olarak da Allah yeter.  Nisâ : 79

 Bu ayeti kerimelerden anlaşıldığı üzere insanların başlarına gelen bela ve musibetlerin sebepleri çoğunlukla kendi hata, kusur ve tedbirsizlikleridir.

Mesala ; sağlığını korumayan, zararlı şeyleri yiyip içen kimse hastalıklara maruz kalabilir, Trafik kurallarına uymayan ,alkollü iken araç kullanan kimse kaza yapabilir, iş yerlerinde emniyet tedbirlerine uymayan kimse iş kazalarına maruz kalabilir. 

ظَهَرَ الْفَسَادُ فِي الْبَرِّ وَالْبَحْرِ بِمَا كَسَبَتْ اَيْدِي النَّاسِلِيُذٖيقَهُمْ بَعْضَ الَّذٖى عَمِلُوا لَعَلَّهُمْ يَرْجِعُونَ

İnsanların kendi işledikleri (kötülükler) sebebiyle karada ve denizde bozulma ortaya çıkmıştır. Dönmeleri için Allah, yaptıklarının bazı (kötü) sonuçlarını (dünyada) onlara tattıracaktır.  Rûm : 41

Ayeti Kerimeden de anlaşıldığı gibi yeryüzünde ortaya çıkan bazı felaketlerin sebebi insanların, tabiatın dengesini bozacak davranışlarda bulunmaları ve Allahın koyduğu sınırları aşmalarıdır.

Mesela çevre kirliliği ; denizlerin ,akarsuların sanayi atıklarıyla, çöplerle kirlenmesi, toprağın kimyasal atıklarla zehirlenmesi sonucunda yediğimiz gıdaların bozulması ve bazı hastalıkların ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Havanın kirlenmesi, atmosfer tabakalarında bozulmalara yol açmış ozon tabakası delinmiş, küresel ısınmalar meydana gelmiş mevsimlerin düzeni bozulmuş ,aşırı yağışlar sonucu sel baskınları olmuştur.Dere yataklarına yapılan evler yıkılmış insanlar hayatlarını kaybetmiştir.

Binaları sağlam zeminlere  sağlam bir şekilde yapmadığımız için depremlerde yıkılmış, enkaz altında binlerce insan hayatını kaybetmiştir.

Ecdadımız dağ yamaçlarına, yüksek yerlere mahalleler kurmuşlar, ovaları ise tarım için kullanmışlar. Bizler ise tarım arazilerine yüksek binalar yapmışız, dağ yamaçlarını da mezarlık yapmışız, ama ne acıdır ki depremlerde o binaların birçoğu yıkılmış ve nice insanlara mezar olmuştur.

Ancak enkaz altında ölen, sel baskınında boğulan,yangında yanarak hayatını kaybeden, salgın hastalıklarda ölen mü’minler için şehitlik sevabı verileceği Peygamber Efendimiz (sav) tarafından bildirilmiştir.

İKİNCİ SEBEP:   insan olarak içinde bulunduğumuz SINAVDIR. 

İnsanoğlu bu dünyaya kulluk sınavından geçmek üzere gönderilmiştir. Nitekim şu ayeti kerimede buyruluyorki :

وَلَنَبْلُوَنَّكُمْ بِشَيْءٍ مِنَ الْخَوْفِ وَالْجُوعِ وَنَقْصٍ مِنَالْاَمْوَالِ وَالْاَنْفُسِ وَالثَّمَرَاتِؕ وَبَشِّرِ الصَّابِرٖينَۙ

 Andolsun ki sizi biraz korku ve açlıkla, bir de mallar, canlar ve ürünlerden eksilterek deneriz. Sabredenleri müjdele.   Bakara :155       

اَلَّذٖى خَلَقَ الْمَوْتَ وَالْحَيٰوةَ لِيَبْلُوَكُمْ اَيُّـكُمْ اَحْسَنُعَمَلاًؕ وَهُوَ الْعَزٖيزُ الْغَفُورُۙ

O, hanginizin daha güzel amel yapacağını sınamak için ölümü ve hayatı yaratandır. O, mutlak güç sahibidir, çok bağışlayandır.  Mülk : 2

Evet, hayat bir imtihandır, kul çeşitli nimetlerle,mallar ile, evlatlar ile, bela ve musibetlerle imtihan edilecek ve bu imtihan sonucundaki başarısına göre Allah Teala katında değer kazanacak, mükâfat ve yaceza görecektir.

ÜÇÜNCÜ SEBEP: Günahlarımızın affedilerek Ahiretteki derecemizin yükseltilmesi. Bu sebep, hem bizleri gafletten uyandırır, hem de Ebedi Cennetleri kaybetmek üzereyken, kurtuluşumuza vesile olabilir.

Hz. Peygamber (sav) buyuruyorki;

“Meyveleri olgunlaşmış bir ağacı silkmekle nasılmeyveleri düşüyor; sıtmanın titremesinden günahlar öyle dökülüyor.”(Buharî,Merdâ: 3, 13, 16; Müslim, Birr: 45)

“Ateşin altın ve gümüşün paslarını giderdiği gibi, bîrmüslümanın hastalığı da onun günahlarını giderir " (İbnMace, Tıb 18)

Başka bir hadiste ise Allah'ın en çok sevdiğikullarına, en ağır ve şiddetli musibetleri verdiği bildirilmektedir:

“İnsanların en çok musibete uğrayanları evvelapeygamberlerdir, sonra derecelerine göre (veliler ve salihler)gelir. Kişidinine göre bela ve imtihanlara maruz kalır. Eğer dine bağlılığı varsa, belasıdaha da artar. Fakat dininde gevşek yaşıyorsa ona göre musibetlerle karşılaşır.Kişiye belalar gelir gelir de artık onun üzerinde hiçbir günah kalmaz.” (Tirmizi,Zühd 57; Ahmed b. Hanbel, I/172, 174)

"Bir kul kendisi için (cennette) hazırlanmış olanmakama ameliyle erişemeyecekse, Allah onun bedenine veya malına veya çolukçocuğuna bir bela verir de bu belaya sabrı sebebiyle o makama eriştirilir."(Ahmedb. Hanbel, V/272)

Bu nedenle müminlerin başına gelen bela vemusibetlerin bir çok nedeni ve hikmeti olabilir. Ama hepsi de onunfaydasınadır.

Sevgili Peygamberimiz bir hadis-i şeriflerinde şöylebuyuruyor: “Müminin hali ne hoştur! Her hali kendisi için hayırlıdır ve budurum yalnız mümine mahsustur. Başına güzel bir iş geldiğinde şükreder; bu onuniçin hayır olur. Başına bir sıkıntı geldiğinde sabreder; bu da onun için hayırolur.”

O halde, iyi günde olduğu kadar, kötü günde de hayatatutunmak ve Rabbimizle aramızdaki bağdan güç almak, imanın güzelliğindendir.Bunalmış bir insanın, çaresizliğini şiddete dönüştürmesi, kadın ve çocuklardanöfkesini çıkarması ise zulümdür. Hiçbir sıkıntı, anlaşmazlık ya da bunalım,kadına şiddeti reva gören bir zihniyetin mazereti olamaz. Çünkü şiddet, kulhakkı çiğnemektir; acı ve nefret tohumlarıyla aileyi zehirlemektir. Hâlbukimümin, elinden ve dilinden merhamet yayılan, çevresine güven ve huzur aşılayankimsedir. Zorluklar karşısında kişinin kendisine ya da ailesine zarar vermesiasla çözüm değildir. Dinimiz, ne kendinin ne de başkasının ıstırabını dindirmekamacıyla bile olsa Allah’ın emaneti olan canına kıymaya kesinlikle izin vermez.Çünkü dert varsa, dertlere derman olan Allah vardır. “O ne güzel Mevlâ, negüzel yardımcıdır! Sıkıntı varsa, sıkıntılara elbirliği ile çözüm bulacakdostlar, komşular, akrabalar vardır. “Müminler ancak kardeştir!”

Aziz Mü’minler:

Acılarımızı isyana ve zulme dönüştürmeyelim.Yaşadığımız zorluklar karşısındaki metanetli tavrımızın, Allah katında nicekolaylığın müjdecisi olacağını unutmayalım. Bizler bu dünyaya, inanmak ve iyiişler yapmak için geldik. Peygamberimizin umut ve teselli vadeden şu hadisinihatırlayalım: “Vücuduna batan bir diken bile olsa, başına gelen her türlümusibet karşısında Müslüman’ın günahları affolunur.” Rabbimizin yardımından verahmetinden ümidimizi kesmeyelim. Resûl-i Ekrem (s.a.s)’in duasıyla YüceRabbimize niyaz edelim: “Biz Allah’a aidiz ve O’na döneceğiz. Allah’ım! Başımagelen musibetin mükâfatını senden bekliyorum, bundan dolayı bana ecir ihsan et,benim için onu daha hayırlısıyla değiştir.”Müslim, Cenâiz, 4.

Musibetler şöyledir ki; kimimizi alay-ı illiyyine,  yücelerin en yücesine, yani Cennetlereyüceltir, kimimizi de esfel-i safiline, yani Cehennemin dibine götürür. 

Aslında bizi bu uç noktalara taşıyan; başımıza gelendertler ve sıkıntılar değil, o andaki davranış tarzımız ve halimizdir. Yani,bela ve musibetlerdeki mesajları doğru okuyup, ibret alıp kendimize gelmemizyüceltir veya bilinçsizce isyanımız kaybettirir.

Muhterem Mü’minler :

Son zamanlarda karşılaştığımız umumi felaketler;salgın hastalıklar , sel baskınları, orman yangınları  karşısında sabır ve metanetimizi, birlik veberaberliğimizi koruyup , bu felaketlerin üstesinden gelebilmemiz için degayret etmeli yardımlaşmalıyız. Bu afetleri kullanarak ülkemizi kaosa vezafiyete sürüklemeye çalışan hainlere de fırsat vermemeliyiz.

17 Ağustos  depremininsenei devriyesini idrak ettiğimiz bu günlerde ,depremde hayatını kaybetmiş tümmü’min kardeşlerimizi rahmetle yad ediyoruz.

Yine salgın hastakıktan,sel baskınlarından ve ormanyangınlarından dolayı hayatnı kaybetmiş kardeşlerimize de rahmetlerdiliyor,  ailelerine sabır ve  metanetler temenni ediyoruz.

Cenabı Allah ,sahsımızı ailemizi, vatanımızı vemilletimizi her türlü afetten bela ve musibetlerden muhafaza eylesin.

VAAZI İNDİR

Hazırlayan : Alptekin Ertem / Sakarya İl Vaizi

 

 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları